نصیحت

نصیحتی برای طلاب علم [شیخ آلبانی رحمه الله تعالی]

امام البانی رحمه الله در سلسله احادیث صحیحه حدیث شماره ۱۱۷۳ در تعلیق بر حدیثی که ابی عبدالرحمن السلمی از عثمان بن عفان به صورت مرفوع روایت کرده که: ((بهترین شما کسی است که قرآن را بیاموزد و آن را آموزش بدهد)) می‌‌نویسد:

در این حدیث به یادگیری قرآن اشاره شده و ذکر شده که بهترین معلم، معلم قرآن است و بهترین چیزی که انسان می آموزد یادگیری قرآن است. ای کاش طالبان علم این را می دانستند، چون نفع بزرگی در این موضوع است، و یکی از چیزهایی که در زمان ما بلایش همه گیر شده این است که بسیاری از دعوتگران یا مبتدیان در طلب علم را می بینی که به دعوت و فتوا و جواب به سوالات مردم مشغول شده اند در حالی که هنوز نمی تواند فاتحه را با مخارج صحیح هر حرف بخواند، سین را ضاد تلفظ می کند و طاء را تاء و ذال را زاء و ثاء را سین تلفظ می کند و با لحن واضح و آشکار نیز قرائت می کند نه لحن آهسته، و طبیعتا باید قرآن را از حفظ بخواند تا بتواند در مواعظ و دروس و دعوتش به خوبی آیات را بیاورد و از آنها استدلال کند. می‌‌بینی که مشغول تصحیح و تضعیف و رد بر علما و ترجیح میان آنهاست و دائما از او‌‌ کلماتی می شنوی که از سطح او بالاتر است، مثلا می بینی می گوید: «اینگونه می بینم»، «می گویم» ، «رایم در این مسئله فلان است» و «رای راجح نزد من فلان است»

…. و عجیب آن است که اینچنین افرادی در مسائل مورد اتفاق سخن نمی گویند، بلکه همیشه – الا ماشاء الله – در مسائل اختلافی سخن می گویند و در موضوعی وارد می شود که برایش سخت است، اما می بینی که میان اقوال ترجیح می دهد. از ریا و حب شهرت به الله پناه می برم و ابتدا خودم و سپس این افراد را نصیحت می کنم که بهترین چیزی که طالب علم با آن طلب علم را آغاز می کند حفظ قرآن می باشد به دلیل کلام الهی که : « ﻓَﺬَﻛِّﺮْ ﺑِﺎﻟْﻘُﺮْﺁﻥِ ﻣَﻦ ﻳَﺨَﺎﻑُ ﻭَﻋِﻴﺪ» « پس ﺑﻪ [ ﻭﺳﻴﻠﻪ ] ﻗﺮﺁﻥ ﻫﺮ ﻛﻪ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺗﻬﺪﻳﺪ [ ﻣﻦ ] ﻣﻰﺗﺮﺳﺪ ﭘﻨﺪ ﺩﻩ».

مقاله‌ای دیگر:

اجماع

اجماع،جمهور و قیاس چیست و آیا در شرع حجت هستند؟

مصادر احکام چهار مورد هستند: ۱- قرآن ۲- احادیث صحیح پیامبر صلی الله علیه وسلم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>