چگونه می توانیم راه مستقیم و راست را از بین گروه ها و فرقه ها انتخاب کنیم؟

چگونه می توانیم راه مستقیم و راست را از بین گروه ها و فرقه ها انتخاب کنیم؟

انتخاب مسیر بسیار آسان است و الله تعالی آن را برای تمامی انسانها ساده و هموار نموده است. فراموش نکنیم که الله تعالی پیامبرش را مبعوث نمود و به وی قرآن عطا کرد تا به وسیله آن قرآن انسانها را به سمت مسیر هدایت سوق دهد. بنابراین وظیفه شما و تمامی انسانها اینست که کتاب الله را بخوانند و احکام آنرا اجرا کنند.
در قرآن به انسانها امر شده است که از خداوند و پیامبرش بدون چون و چرا اطاعت کنند:
«قُلْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ فإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ الْکَافِرِینَ» (آل عمران ۳۲)
یعنی: (ای محمد) بگو: «از خدا و فرستاده (او)، اطاعت کنید! و اگر سرپیچی کنید، خداوند کافران را دوست نمی‏دارد.»
«وَأَطِیعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ» (آل عمران ۱۳۲)
بنابراین راه هدایت جز اطاعت از خدا و رسولش نیست و اگر احیانا کسی با تعقل و تفکر خود راهی جز این را برگزیند جزو زیانمندان خواهد بود و در قیامت معذور نیست.


قرآن راه راست را پیروی نمودن از رسول الله صلی الله علیه وسلم معرفی نموده است و پیروی نمودن از ایشان یعنی پیروی کردن از فرمایشات گهربارشان – یعنی احادیث و سنت نبوی، زیرا احادیث نبوی بنوعی وحی هستند چراکه پیامبر بدون اجازه الله تعالی نمی تواند تشریع نمایند و لذا تمامی آنچه که بدان امر نموده است، مورد تایید الله تعالی است. چنانکه قرآن بدان شهادت داده است:
«وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَی» (نجم ۳-۴)
یعنی:و (پیامبر) هرگز از روی هوای نفس سخن نمی‏گوید!آنچه می‏گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست!
و نیز الله تعالی به پیامبرش دستور داده است که قرآن را برای مردم روشن و تبیین نماید و تبیین پیامبر همان احادیث وی است:
«وَأَنزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ»(نحل ۴۴)
یعنی: و ما این ذکر [= قرآن‏] را بر تو نازل کردیم، تا آنچه به سوی مردم نازل شده است برای آنها روشن سازی؛ و شاید اندیشه کنند!
پس راه هدایت ،اطاعت از قرآن و احادیث صحیح نبوی است و نمونه کسانیکه از این دو اطاعت کردند و بخاطر آن الله تعالی از آنها راضی شد،صحابه و یاران پیامبر صلی الله علیه وسلم بودند تا جایی که خداوند در قرآن کسانی را که در احسان پیرو صحابه هستند را نیز به رضایت خود وعده داده است:
«وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِینَ وَالأَنصَارِ وَالَّذِینَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِیَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی تَحْتَهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا ذَلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ»(توبه ۱۰۰)
یعنی: پیشگامان نخستین از مهاجرین و انصار، و کسانی که به نیکی از آنها پیروی کردند، خداوند از آنها خشنود گشت، و آنها (نیز) از او خشنود شدند؛ و باغهایی از بهشت برای آنان فراهم ساخته، که نهرها از زیر درختانش جاری است؛ جاودانه در آن خواهند ماند؛ و این است پیروزی بزرگ!
پس تا الان مسیر هدایت تبعیت از قرآن و احادیث نبوی و نیز پیروی کردن از یاران پیامبر صلی الله علیه وسلم در نیکی ، شد و این همان راه و مسیری است که الله تعالی بخاطر آن بهشت را مستحق بندگانش می سازد تا بر کسی حجتی نماند.
پس توصیه می شود که به مطالعه قرآن و احادیث صحیح نبوی بپردازید و قبل از هرچیزی باید توحید الله تعالی را داشته باشید و از گرویدن به اشخاص و انسانهای دیگر پرهیز نمایید زیرا آن اولیا و امامان خود نیز همانند ما انسانهایی بودند که آزمایش شدند و وقت خود را صرف اینکه امام فلانی چکار کرد و چکار شد و چرا اینطور شد، ننمایید که هیچ سودی برایتان ندارد بلکه مطالعه قرآن و احادیث نبوی راه را به ما نشان می دهد.آن امامان هر چه بودند، رفتند و اعمال آنها به ما مربوط نمی شود و بخاطر آن نیز در قیامت از ما سوال نمی شود:
«تِلْکَ أُمَّهٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا کَسَبَتْ وَلَکُم مَّا کَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا کَانُوا یَعْمَلُونَ» (بقره ۱۳۴)
یعنی: آنها امتی بودند که درگذشتند. اعمال آنان، مربوط به خودشان بود و اعمال شما نیز مربوط به خود شماست؛ و شما هیچ‏گاه مسئول اعمال آنها نخواهید بود.

About Manhaaj.com

با توکل بر الله متعال و به یاری او سایت منهج را با هدف نشر آثار اهل سنت و جماعت راه‌اندازی نموده، معتقد به بازگشت جامعه‌ی اسلامی به دوران مبارک صدر اسلام هستیم و در این راستا برای زدودن بدعت‌ها و ناخالصی‌های واردشده بر دین می‌کوشیم و در چارچوبی که شریعت اسلام سفارش و امر نموده است، خود را به همکاری و همراهی با هم‌کیشان خویش متعهد می‌دانیم و کسانی را که از راه روشن و منهج صحیح به خطا و بیراهه رفته‌اند، معذور نمی‌دانیم؛ بلکه سعی بر تصحیح خطاها داریم، بدین صورت که خطا را بیان نموده، از تبیین منهج صحیح فروگذار نیستیم. همچنین برای نشر اقوال علمای گذشته و معاصر اهل سنت و جماعت برنامه‌ریزی نموده و امکانات دراختیار را در این جهت به‌کار خواهیم گرفت؛ و هرچند در آغاز راه هستیم، اما توفیق از سوی الله متعال است و به رحمتش امیدواریم

مقاله‌ای دیگر:

نصیحت

نصیحتی برای طلاب علم [شیخ آلبانی رحمه الله تعالی]

امام البانی رحمه الله در سلسله احادیث صحیحه حدیث شماره ۱۱۷۳ در تعلیق بر حدیثی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>