3

خیر و بخشش در ماه رمضان دارای فضیلت و اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

خیر و بخشش در ماه رمضان دارای فضیلت و اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

⬅️ منظور از خیر و بخشش، بخشندگی و بذل مال و انجام هر کارِ نیکی‌ست.

⬅️ انسان می‌تواند از طریق بذل و بخشش به فقیران و هدیه دادن به ثروتمندان، بخشنده باشد و با نیازمندان، هم‌دردی کند و با کردار خود نیز می‌تواند آدم خیّر و نیکوکاری باشد؛ بدین‌سان که در مغازه و خانه و ماشین و هر جا که ممکن است، به دیگران کمک کند.

⬅️ حتی امکان بخشندگی در مقام و ریاست نیز وجود دارد؛ بدین‌شکل که انسان برای کسی میانجی‌گری یا سفارش نماید و بدون ضایع کردن حقّ دیگران، به کسی نفعی برساند یا زیانی را از او دور کند.

⬅️ الگوی هدایت، پیامبرﷺ با مال، دانش، دعوت، خیرخواهی و با تمام وجودش، بخشنده‌ترین مردم بودند.

👈🏻 و اینک نمونه‌ای از عمل‌کرد اسوه‌ی حسنه و الگوی راستین، محمد مصطفیﷺ در ماه رمضان:

📜 عن ابن عباسٍ رضی الله عنهما قَالَ: کَانَ رسول اللهﷺ أجْوَدَ النَّاسِ، وَکَانَ أجْوَدَ مَا یَکُونُ فی رَمَضَانَ حِیْنَ یَلْقَاهُ جِبْریلُ، وَکَانَ جِبْریلُ یَلْقَاهُ فی کُلِّ لَیْلَهٍ مِنْ رَمَضَانَ فَیُدَارِسُهُ القُرْآنَ، فَلَرسول الله حِیْنَ یَلْقَاهُ جِبرِیلُ أجْوَدُ بالخَیْرِ مِن الرِّیحِ المُرْسَلَهِ.

📚 صحیح بخاری، ش: (۶، ۱۹۰۲)؛ و صحیح مسلم، ش:۲۳۰۸٫

📜 ترجمه: ابن‌عباس رضی الله عنهما می‌گوید: رسول اللهﷺ سخاوتمندترین مردم بودند و در رمضان، هنگامی که جبرئیل علیه السلام نزدشان می‌آمد، از هر زمانی بخشنده‌تر می‌شدند؛ جبرئیل همه شب در رمضان نزد پیامبرﷺ می‌آمد و با آن بزرگوار قرآن را دَوْر می‌کرد. آری؛ خیر و بخشش رسول‌اللهﷺ در آن هنگام که جبرئیل نزدشان می‌آمد، از بادِ وزان نیز بیش‌تر بود.

📚 برگرفته از شرح ریاض الصالحین
📜 با شرح و توضیح : امام محمد بن صالح العثیمین رحمه الله
🖊 و ترجمه و نگارش : محمد ابراهیم کیانی غفر الله له ولوالدیه
•┈┈┈┈ • ✿❁✿ ┈┈┈┈•
📱کانال تلگرام منهج :
https://goo.gl/TYHIAx

About Manhaaj.com

با توکل بر الله متعال و به یاری او سایت منهج را با هدف نشر آثار اهل سنت و جماعت راه‌اندازی نموده، معتقد به بازگشت جامعه‌ی اسلامی به دوران مبارک صدر اسلام هستیم و در این راستا برای زدودن بدعت‌ها و ناخالصی‌های واردشده بر دین می‌کوشیم و در چارچوبی که شریعت اسلام سفارش و امر نموده است، خود را به همکاری و همراهی با هم‌کیشان خویش متعهد می‌دانیم و کسانی را که از راه روشن و منهج صحیح به خطا و بیراهه رفته‌اند، معذور نمی‌دانیم؛ بلکه سعی بر تصحیح خطاها داریم، بدین صورت که خطا را بیان نموده، از تبیین منهج صحیح فروگذار نیستیم. همچنین برای نشر اقوال علمای گذشته و معاصر اهل سنت و جماعت برنامه‌ریزی نموده و امکانات دراختیار را در این جهت به‌کار خواهیم گرفت؛ و هرچند در آغاز راه هستیم، اما توفیق از سوی الله متعال است و به رحمتش امیدواریم

مقاله‌ای دیگر:

نصیحت

نصیحتی برای طلاب علم [شیخ آلبانی رحمه الله تعالی]

امام البانی رحمه الله در سلسله احادیث صحیحه حدیث شماره ۱۱۷۳ در تعلیق بر حدیثی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>