⬅ خیر و بخشش در ماه رمضان دارای فضیلت و اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

⬅ منظور از خیر و بخشش، بخشندگی و بذل مال و انجام هر کارِ نیکی‌ست.

⬅ انسان می‌تواند از طریق بذل و بخشش به فقیران و هدیه دادن به ثروتمندان، بخشنده باشد و با نیازمندان، هم‌دردی کند و با کردار خود نیز می‌تواند آدم خیّر و نیکوکاری باشد؛ بدین‌سان که در مغازه و خانه و ماشین و هر جا که ممکن است، به دیگران کمک کند.

⬅ حتی امکان بخشندگی در مقام و ریاست نیز وجود دارد؛ بدین‌شکل که انسان برای کسی میانجی‌گری یا سفارش نماید و بدون ضایع کردن حقّ دیگران، به کسی نفعی برساند یا زیانی را از او دور کند.

⬅ الگوی هدایت، پیامبرﷺ با مال، دانش، دعوت، خیرخواهی و با تمام وجودش، بخشنده‌ترین مردم بودند.

👈🏻 و اینک نمونه‌ای از عمل‌کرد اسوه‌ی حسنه و الگوی راستین، محمد مصطفیﷺ در ماه رمضان:

📜 عن ابن عباسٍ رضي الله عنهما قَالَ: كَانَ رسول اللهﷺ أجْوَدَ النَّاسِ، وَكَانَ أجْوَدَ مَا يَكُونُ في رَمَضَانَ حِيْنَ يَلْقَاهُ جِبْريلُ، وَكَانَ جِبْريلُ يَلْقَاهُ في كُلِّ لَيْلَةٍ مِنْ رَمَضَانَ فَيُدَارِسُهُ القُرْآنَ، فَلَرسول الله حِيْنَ يَلْقَاهُ جِبرِيلُ أجْوَدُ بالخَيْرِ مِن الرِّيحِ المُرْسَلَةِ.

📚 صحیح بخاری، ش: (6، 1902)؛ و صحیح مسلم، ش:2308.

📜 ترجمه: ابن‌عباس رضی الله عنهما مي‌گوید: رسول اللهﷺ سخاوتمندترین مردم بودند و در رمضان، هنگامی که جبرئیل علیه السلام نزدشان می‌آمد، از هر زمانی بخشنده‌تر می‌شدند؛ جبرئیل همه شب در رمضان نزد پیامبرﷺ می‌آمد و با آن بزرگوار قرآن را دَوْر مي‌كرد. آری؛ خیر و بخشش رسول‌اللهﷺ در آن هنگام که جبرئیل نزدشان می‌آمد، از بادِ وزان نیز بیش‌تر بود.

📚 برگرفته از شرح ریاض الصالحین

📜 با شرح و توضیح : امام محمد بن صالح العثيمين رحمه الله
🖊 و ترجمه و نگارش : محمد ابراهیم کیانی غفر الله له ولوالدیه
•┈┈┈┈ • ✿❁✿ ┈┈┈┈•
📱کانال تلگرام منهج :
https://goo.gl/TYHIAx

ارسال شده از SM-N920Cs با استفاده از منهج